Gmina Lidzbark Warmiński – szlak


Szlak 1

Trasa szlaku nr 1 oznaczona jest kolorem czerwonym. Posiada następujący przebieg: Lidzbark Warmiński – Łaniewo – Kaszuny – Miejska Wola – Babiak – Bugi – Runowo – Workiejmy – Nowa Wieś Wielka – Redy – Wielochowo – Lidzbark Warmiński. Jest to najdłuższa trasa licząca 50 km, która prowadzi przez piękne tereny leśne z wieloma atrakcjami.

Na trasie szlaku nr 1 warto zobaczyć:

 • wiele ciekawych zabytków w Lidzbarku Warmińskim, do których należą m.in.: Kościół św. Piotra i Pawła, Cerkiew Prawosławna p.w. św. Ap. Piotra i Pawła, Wysoka Brama, Mury Obronne, Oranżeria Krasickiego, Kościół p.w. Podwyższenia Krzyża, Zamek Biskupów Warmińskich
 • XIV-wieczny kościół p.w. św. Anny w Babiaku
 • Zbudowaną w I połowie XIX w. kaplicę filialną p.w. św. Wojciecha w Bugach
 • Kościół p.w. św. Apostołów Szymona i Judy w Runowie z ołtarzem głównym z 1772 r. autorstwa Andrzeja Schmidta
 • Kaplicę p.w. św. Marcina w Workiejmach
 • Kościół p.w. św. Maksymiliana Maria Kolbe w Łaniewie
 • zabytek archeologiczny: grodzisko wyżynne pierścieniowate w miejscowości Workiejmy

Szlak 2

Szlak nr 2 oznakowany jest kolorem żółtym i prowadzi przez: Lidzbark Warmiński – Wielochowo – Koniewo – Lidzbark Warmiński, jego długość wynosi 11 km.

Trasa pagórkowata o długości 11 km. Można uprawiać na niej nordic walking, który cieszy się dużym powodzeniem.

W miejscowości Wielochowo usytuowane jest Jezioro Wielochowskie o powierzchni 85 ha, nad którym podróżujący mogą wypoczywać. Ponadto w pobliżu wsi Koniewo położona jest miejscowość Koniewo Osada, w której można podziwiać piękne rozlewisko rzeki Łyny.

Szlak 3

Szlak nr 3 oznakowany jest kolorem zielonym. Jest to najkrótsza trasa o długości 9 km wiodąca przez malowniczo położone północne tereny gminy. Trasa przebiega przez: Wielochowo – Jagoty – Wielochowo.

Szlak wiodący przez Jagoty pokazuje bogactwo Warmii w całej krasie. Podróżujący mogą podziwiać lasy bogate w starodrzewia oraz niepowtarzalne gatunki ptaków i zwierząt. Dodatkowo istnieje możliwość zobaczenia pięknego rozlewiska, gdzie można oglądać żerdzie bobra.

Szlak 4

Szlak nr 4 oznakowany jest kolorem niebieskim. Przebiega przez Lidzbark Warmiński – Koniewo – Budniki – Kotowo – Morawa – Napraty – Stoczek Klasztorny – Kierwiny – Sarnowo – Lidzbark Warmiński. Trasa dosyć długa licząca 36 km z widokami na największą rzekę Warmii – Łynę i jej rozlewiskami.

W miejscowości Morawa poruszający się szlakiem nr 4 mogą zobaczyć park, który nie jest związany z żadnymi wydarzeniami historycznymi. Natomiast Sarnowo oferuje turystom ogromną powierzchnię lasów, w których można odpocząć poprzez obserwację wielu rozmaitych gatunków ptaków i zwierząt.

Szlak 5

Szlak nr 5 oznakowany kolorem czerwonym. Trasa o długości 32 km przebiega przez malowniczo położone miejscowości Lidzbark Warmiński – Łabno – Jarandowo – Kochanówka – Suryty – Blanki – Ośrodek „Świteź” – Medyny – Lidzbark Warmiński w bliskiej odległości od jeziora Blanki i Symsar.

Na trasie szlaku nr 5 nie sposób pominąć takich miejsc jak:

 • Kościół filialny p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Jarandowie
 • XIV-wieczny Kościół parafialny p.w. św. Wawrzyńca w miejscowości Kochanówka
 • miejscowość Suryty, która jest wspaniałym miejscem wypoczynku i rekreacji, okolice zróżnicowane krajobrazowo, gdzie można napotkać rzadko spotykane gatunki roślin i zwierząt
 • Jezioro Blanki, które jest największym jeziorem na terenie gminy (458 ha). Jezioro zasobne w wiele gatunków ryb m.in.: sandacze, leszcze, szczupaki, węgorze.
 • Kościół p.w. św. Michała Archanioła w Blankach

Szlak 6

Szlak nr 6 oznakowany kolorem żółtym, pokrywający się częściowo z trasą 5, o długości  
30 km. Przebiega przez Ośrodek „Świteź” – Kłębowo – Jarandowo – Chełm – Stryjkowo – Kochanówka – Kierz – Ośrodek „Świteź”.

Podróżujący szlakiem nr 6 mają możliwość zwiedzenia XIV-wiecznego Kościoła p.w. św. Małgorzaty w Kłębowie. Ponadto w tej miejscowości znajduje się jezioro Symsar, nad którego brzegiem można miło i przyjemnie spędzić czas. Jezioro zajmuje powierzchnię 140 ha. Do niego uchodzi i z niego wypływa rzeka Symsarna. Wokół jeziora roztaczają się piękne, duże lasy. Warto podkreślić, iż poruszający się tym szlakiem na swojej drodze napotkają wieś Kierz, która otoczona jest zachwycającym pagórkowatym terenem.