Zabytki techniki – Gmina Jeziorany


Zabytki techniki – Gmina Jeziorany

  Jeziorany

  Spichlerz przy ul. Kajki 2 Dawny spichlerz z XVIII/XIX w., klasycystyczny, adaptowany na początku XX w. Na mieszkania. Usytuowany kalenicowo w narożniku zwartej zabudowy. Murowany z cegły, otynkowany, na podmurówce z kamienia. Stropy i więźba dachowa drewniana. Dwukondygnacyjny z czterospadowym dachem pokrytym dachówką holenderką. Elewacja frontowa czteroosiowa. W przyziemiu, w prawej bocznej osi, drzwi do sieni z klatką schodową. Stan zachowania dobry.

  Spichlerz przy ul. Kościuszki Spichlerz z drugiej połowy XIX w., murowany, częściowo szachulcowy, na podmurówce z kamienia. Stropy i konstrukcja dachowa – drewniane. Budynek dwukondygnacyjny z częściowo użytkowym poddaszem. Dach dwuspadowy kryty dachówką holenderką. Na osi ośrodkowej dwukondygnacyjny balkon z drewnianymi tarczami w miejscu balustrady.

  Bramy wjazdowe Dwie bramy wjazdowe, murowane z cegły na podmurówce kamiennej. Otwory bram na osi środkowej zamknięte ostrołukowo. Za bramą (od strony miasta) z prawej strony przy murze groby kilkudziesięciu żołnierzy niemieckich i rosyjskich z pierwszej wojny światowej.

  Potryty

  Młyn wodny Młyn wodny na rzece Symsarnie. Uruchomiony ponownie po dłuższej przerwie w 1983 r. Budynek murowany z cegły, nietynkowany, czterokondygnacyjny.