Jezioro Wielochowskie


Jezioro Wielochowskie jest jednym z najatrakcyjniejszych miejsc wypoczynku na obszarze powiatu lidzbarskiego, leżącym na terenie Pojezierza Olsztyńskiego. Powierzchnia zwierciadła wody wynosi maksymalnie do 57,5 ha. Średnia głębokość jeziora to 6,5 m, natomiast głębokość maksymalna wynosi 12,5 m.

Jezioro Wielochowskie, fot. Joanna Panek

Do tego uroczego miejsca można dotrzeć wytyczoną ścieżką rowerową, pieszo bądź wybrać się całą rodziną samochodem. Należy kierować się w stronę Jagot. Wskazany szlak rowerowy bezbłędnie poprowadzi nas do celu. Poruszając się nim można podziwiać rozległe łąki oraz pola uprawne. Droga ta jest bardzo często uczęszczana także przez osoby uprawiające Nordic Walking.

Po dotarciu na miejsce możemy zaparkować samochód na bezpłatnym parkingu, a rower zabezpieczyć przy barierkach. Nasze dzieci z pewnością udadzą się na świetnie wyposażony plac zabaw, który jest odpowiednio zabezpieczony przed nieszczęśliwymi wypadkami barierkami i ogrodzeniem.

Po spacerze wzdłuż pomostu możemy spocząć na jednej z wielu ławeczek, które ustawione są tak by odsłaniały piękną panoramę jeziornego krajobrazu.

Z myślą o osobach kochających złocisty piasek pod stopami usypano plażę, z której można bezpośrednio wejść do wody i zanurzyć się w niej. Woda przy brzegu jest płytka i idealnie nadaje się na pierwszą lekcję pływania, natomiast głębokość zwiększa się wraz z oddaleniem się od pomostu. Plaża ubogacona jest również o zjeżdżalnie wodne czekające na pierwszych śmiałków.

Widok z pomostu zapiera dech w piersiach, a linia wody łączy się gdzieniegdzie z linią horyzontu. Przy blasku księżyca można zrobić ukochanej osobie na pamiątkę romantyczną fotografię.

Jest to także miejsce popularne wśród wędkarzy. Mają oni swoje miejsca na jeziorze, do których przypływają łódkami i czekają na zdobycz. Wędkarz może wyłowić dorodnego okonia albo szczupaka.
Dla spragnionych letniego słońca jest to wspaniałe miejsce kąpieli słonecznych. W drogę warto zabrać ze sobą leżak, koc, a także plażowe gadżety.

Jezioro Wielochowskie, fot. Joanna Panek

Jezioro Wielochowskie, fot. Joanna Gowkielewicz

Jezioro Wielochowskie, fot. Zbigniew Michalak

Jezioro Wielochowskie, fot. Zbigniew Michalak

Jezioro Wielochowskie, fot. Zbigniew Michalak