Architektura drewniana – Gmina Gietrzwałd


Architektura drewniana – Gmina Gietrzwałd

Sząbruk

Chałupa drewniana nr 7 XIX w. Zbudowana z belek drewnianych na zrąb w jaskółczy ogon. Dach dwuspadowy kryty eternitem. Szczyt w części górnej oszalowany deskami w pionie. Podmurówka z kamienia polnego.

Uniszewo

Chałupa drewniana nr 19 Zbudowana z belek drewnianych w zrąb na jaskółczy ogon. Dach dwuspadowy kryty czerwoną dachówką. Szczyt w części dolnej ceglany, w górnej oszalowany deskami. Podmurówka z kamienia polnego.

Chałupa drewniana nr 4 XIX w. Zbudowana z belek drewnianych na zrąb w jaskółczy ogon. Dach dwuspadowy, kryty eternitem. Szczyt w części dolnej murowany, w części górnej oszalowany pionowo deskami. Podmurówka z kamienia polnego.

Chałupa drewniana nr 21 XIX w. Zbudowana z belek drewnianych w zrąb na jaskółczy ogon. Dach dwuspadowy kryty eternitem. Szczyt w części górnej oszalowany pionowo deskami. Podmurówka z kamienia polnego.

Biesal

Chałupa nr 79 XIX w. Zbudowana z belek drewnianych w zrąb na jaskółczy ogon. Dach dwuspadowy kryty czerwona dachówką. Szczyt oszalowany pionowo deskami. Podmurówka z kamienia i cegły.

Chałupa nr 17 XIX w. Zbudowana z belek drewnianych w zrąb na jaskółczy ogon. Dach dwuspadowy kryty czerwona dachówką. Ganek z daszkiem dwuspadowym wspartym ba dwóch drewnianych arkadach. Podmurówka z kamienia polnego.

Gietrzwałd

Chałupa nr 13 Zbudowana w połowie XIX w. Konstrukcja częściowo drewniana i częściowo murowana z cegły. Dach dwuspadowy kryty dachówka. Szczyt w części górnej oszalowany deskami. Podmurówka betonowa.

Chałupa nr 20 XIX w. Zbudowana z belek drewnianych na zrąb w jaskółczy ogon. Dach dwuspadowy kryty dachówka. Szczyt w części górnej – konstrukcja szachulcowa. Podmurówka z cegły.

Woryty

Chałupa nr 23 XIX w. Zbudowana z belek drewnianych w zrąb na jaskółczy ogon. Dach dwuspadowy kryty blacha. Część ścian chałupy uzupełniona cegłą. Szczyt oszalowany w pionie deskami, drugi w ruinie. Podmurówka z kamienia polnego.

Chałupa nr 27 XIX w. Zbudowana z belek drewnianych w zrąb na jaskółczy ogon. Dach dwuspadowy kryty dachówką. Szczyt oszalowany pionowo deskami. Podmurówka z kamienia polnego i cegły.

Naglady

Chałupa nr 21 Zbudowana w końcu XIX w. z belek drewnianych na zrąb (jaskółczy ogon). Szczyt oszalowany pionowo deskami. Dach dwuspadowy, kryty eternitem. Podmurówka z kamienia i cegły. Zabytek.